ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

پیشگیری کرونا برای کودکان اتیسم (اوتیسم)


درمان کرونا کودکان اتیسم (اوتیسم)

شادابی یا ایجاد روحیه برای کودکان اتیسم مبتلا به کرونا در قرنطینه

کودکان اگر در یک محیط برای مدتی بمانند دچار تنش و رفتارهایی می‌شوند که از حدود والدین خارج می‌شوند. بی قراری، عدم توجه و ناسازگاری … حال اگر این کودک دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) نیز باشد؛ که در برخی موارد دارای درک ادراکی و شناختی پائینی دارند شرایط هم برای والدین و هم برای کودک بسیار دردناک و غیر قابل تحمل می‌شود.

امروزه با شیوع ویروس کرونا (COVID 19) و رعایت قانون بهداشت جهانی بهتر است در خانه بمانیم. برخی از افراد دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) به علت آنکه دامنه آلرژی متابولیکی بالایی دارند و از سیستم ایمنی ضعیفی نسبت به افراد سالم برخوردار هستند. بهتر است تا جای امکان در منزل بمانند؛ اما برای تسهیل و بالا بردن شادابی محیط خانواده اتیسم (اوتیسم) فعالیت‌هایی پیشنهاد داده می‌شود که بتوانید آن را در منزل با فرد دارای اختلال اتیسم (اوتیسم) انجام دهید. بهتر است که در این فعالیت‌ها به صورت گروهی انجام شود تا فشار بر روی یک والد نباشد و اگر امکان فعالیت به صورت گروهی نباشد حتماً به صورت جایگزین فعالیت کنید، چرا که مراقب و یا والدی که از فرزند دارای اختلال طیف اتیسم نگهداری می‌کنند از اینکه با کودک فعالیت کند خسته می‌شود و تأثیر و روند فعالیت نشاط آور را پایین می‌آورد.

مقابله با کرونا ویروس همراه فعالیت و سرگرمی‌ها در خانه

بهترین فعالیت و سرگرمی‌های این روزها بهتر است متحرک و خلاق باشد و تا جای ممکن به بالا بردن احساس و درک و یکپارچگی فرد داری اختلال طیف اتیسم کمک می‌کند.

ساخت کمپ خانگی

در خانه خود کمپ خانگی و محدود بسازید، با هر متراژ و هر امکاناتی که است ماندن در آن فضا به مدت طولانی شرایط را دشوار می‌کند پس دست بکار شوید و به آشپزخانه بروید یک فلاکس آب داغ (چای یا هر نوشیدنی دیگری که با ذائقه شما جور است) یک ساندویچ (فرقی ندارد حتی اگر نان و پنیر البته باید با ذائقه فرد دارای اختلال طیف اتیسم نیز سازگار باشد) بردارید. در قسمتی از خانه چادر بزنید (از خلاقیت و وسایلی که دارید استفاده کنید با کمترین هم میشود بهترین رو ساخت) به همراه کودک دارای اختلال طیف اتیسم خود در چادر مستقر شوید. این بازی سفر و رعایت بهداشت در سفر، حس همکاری و تعامل را به کودک دارای اختلال طیف اتیسم آموزش می‌دهد و در ذهن او ایجاد تنوع کرده و از بهانه گیری او در خانه می‌کاهد.

باغبانی و کاشت گیاهان در خانه

در منزلمان چه باغچه داریم و نداریم با یک مشت خاک و یک دستمال کاغذی و یک ظرف یک بار مصرف می‌توانیم باغبانی کنیم. از دانه‌های مختلف استفاده کنید مثل لوبیا، عدس و ماش و آگه تمایل دارید زودتر نتیجه بگیرید از گیاهانی مانند سبزی شاهی و خرفه استفاده کنید. بهتر است که برای نتیجه گرفتن از هر وسیله یکی برای خود و یکی برای کودک تهیه شود این کار را کودک با انتخاب‌های خودش انجام دهد و نکات بهداشتی و ایمنی نیز رعایت شود. این فعالیت برای کودکانی که دارای اختلال پیکا (هرزه خواری) هستند پیشنهاد نمی‌شود. کودکان دارای اختلال طیف اتیسم الگو برداری بسیار عالی دارند از این رو بهترین شیوه برای آن‌ها می‌تواند روش الگو برداری باشد.

بازی کرونا ویروس، ماسک، دستکش

برای جلوگیری از انتقال کرونا ویروس بهترین روش برای کودکان دارای اختلال طیف اتیسم آموزش با بازی می‌باشد در این روش تمامی اعضا خانواده یک دستکش و یک ماسک در اختیار می‌دهیم. بر روی یک ماسک و کاغذ تصویری از کرونا ویروس کشیده به تعداد اعضای خانواده بر روی کاغذ عددی نوشته می‌شود. کاغذها را تا کرده و آن‌ها را در مقابل همه اعضا خانواده ریخته به نوبت هر کدام از اعضا کاغذی را برداشته. فردی که کاغذ کرونا ویروس را حسب اتفاق بر می‌دارد باید ماسک کرونا ویروس را به صورت میزند و بقیه باید در کمترین زمان ماسک و دستکش را بزنند و هر کس دیر تر آماده بشود بازی را باخته است و این چرخه ادامه دارد. سعی کنید در این بازی کودکتان را همراهی کنید تا بتواند به سرعت عمل مطلوب نزدیک شود و از بازی خسته نشود.

نقاشی کرونا ویروس

بر روی قسمتی از دیوار اتاق به ارتفاع قد کودکتان کیسه زباله سیاه بچسبانید برای اینکه کف خانه نیز کثیف نشود آن را نیز با کیسه بپوشانید. از رنگ‌های انگشتی روشن استفاده کنید و بر روی کیسه‌ها با کودکتان شروع به نقاشی کشیدن کنید. باز هم یادآوری می‌کنیم کودکانی که دارای اختلال پیکا هستند از رنگ‌هایی استفاده کنند که استاندارد و غیر مضر هستند. لازم است بدانید به موجب اینکه نخواهید خانه خودتان را کثیف کنید نباید از محیط حمام و یا دست شویی برای این فعالیت استفاده کنید. چرا که محیط مرطوب ماندگاری و اثر کرونا ویروس را بیشتر می‌کند. پس مراقبت بیشتری به خرج دهید و از این فعالیت در کنار فرزندتان لذت ببرید.

چرخه کرونا ویروس

تمام خانواده در کنار هم نشسته و کسی با ماسکی که یکی از والدین تهیه کرده روبروی دیگر اعضا می‌نشیند کسانی که نشسته‌اند دستهایشان را به هم زنجیر می‌کنند و به دور کرونا ویروس (فردی که ماسک بر صورت را دارد) می‌گردند. کسی که ماسک کرونا ویروس را به چهره زده دستش را دراز می‌کند ضمن چرخیدن افراد یکی را می‌گیرد. فرد منتخب باید سریع تک تک وسایل پیشگیری را از جاهایی که والدین کودک دارای اختلال طیف اتیسم است بردارند (ماسک – دستکش – دستمال کاغذی – الکل ضد عفونی – مایع دستشویی) و آن‌ها را در مقابل خود قرار دهد در حین یافتن کرونا ویروس به دنبال کودک دارای اختلال طیف اتیسم یا هر فرد دیگری در بازی که منتخب شده می‌دود و به بازی هیجان می‌دهد.

امیدوارم با این بازی‌های ساده و محدود به خانه جمعی شاد برای داشتن روزهای قرنطینه برای محافظت از کرونا ویروس را داشته باشیم. اتیسم سخت است با قرنطینه سخت تر می‌شود اما والدین فرزندان اختلال طیف اتیسم خلاق تر از هر سختی است. یادتان باشد بشر تا به امروز با سخت‌ترین و مهلک‌ترین بلایای ممکن مبارزه کرده پس با حفظ آرامش ذهنی و رعایت نکات ضروری از خود و فرزندانتان محافظت کنید.

دکتر نیره سادات عبدالهی مقدم

روانشناس بالینی

آموزش و درمان

اتیسمپیشگیری کروناکرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *