ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

تغذیه ، اتیسم و کرونا


وجود یک فرزند دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) در هر خانواده ایی زندگی را به سمت بحران می برد. حال اگر خانواده دارای فرزند اتیسم وارد بحران جمعی شده باشد. چه باید کرد؟ در زندگی روزمره و به خصوص در دنیای کنونی پیش آمد ها و اتفاقات ناگوار و غیر قابل پیش بینی اتفاق می افتد. بیماری های واگیر دار، ویروس ها و غیره که امروزه تمام خانواده ها و به خصوص خانواده های دارای فرزند با شرایط ویژه را درگیر کرده است.

شرایط بحرانی و رعایت بهداشت

آنچه مهم است باید برای  گذر از بحران کرونا ویروس  با هم نجربه ایی شیرین را به یادگار بگذاریم با توجه به اینکه رعایت بهداشت برای فرزندان دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) یکی از نیاز های مبرم و لازم الاجرا می باشد. همه میدانیم افراد دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) دارای حساسیت ها و آلرژی نسبت به مواد غذایی، دارویی و بهداشتی هستند به همین دلیل خانواده های این فرزندان نمیتوانند آنطور که لازم است به نظافت دائم آنها رسیدگی کنند.  نظافت دائم دستها با ضد عفونی کننده پایه الکل یکی از نیازهای لازم از بین بردن کرونا ویروس می باشند. با توجه به آنکه افراد دارای اختلال طیف اتیسم دارای حساسیت های پوستی مانند خشکی و یا اگزما می باشند شستن دائم آنها با آب و صابون نیز برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس برای پوست دست کودکان دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) ضرر دارد. محیط خانه اگرچه برای مدتی نا معلوم بسیار دشوار خواهد بود اما اولین پیشگیری از کرونا ویروس را برای افراد دارای اختلال طیف اتیسم به همراه دارد.

ماندن در خانه

ماندن در خانه برای طولانی مدت و انجام ندادن فعالیتهای روزمره باعث از بین رفتن آرامش و روان حتی برای افراد سالم میشود چه برسد به خانواده هایی که دارای فرزند اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) در خانه هستند. بهترین کمکی که در این موقعیت میتوانیم به خود و فرزند اتیستیک بکنبیم این است که آموزشهایی را که امکان انجام دادنشان در منزل است در هنگام کارهای روزمره به او تکرار کنیم. درست است که شرایط آموزش توانبخشی به افراد دارای اتیسم (اوتیسم) در منزل با محیط آموزشی متفاوت است اما باید بدانیم که از هر آنچه در منزل داریم به بهترین نحو برای آموزش استفاده کنیم و در همین منزل و در کنار والدین فرزند دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) آمادگی لازم برای حضور در مراکز تخصصی آموزشی را پیدا کرده است. کرونا ویروس 2 % کشندگی دارد اما زمانیکه فکر و تمرکز انسان قوی نباشد 98 % درصد قدرت زنده ماندن در برابر کرونا ویروس مغلوب می ماند.

مقابله روانی

وقتی اعصاب و روان مورد هجوم افکار منفی قرار بگیرد سیستم ایمنی بدن پایین می آید که اصلی ترین و مهمترین عامل مقاومت در برابر کرونا ویروس میباشد. در حال حاضر پیگیری اخبار مربوط به شیوع کرنا ویروس باعث شده نوعی وسواس در عموم مردم ایجاد شود. ترس از ابتلا از لحاظ روانی انسان را دچار ضعف میکند و این مسئله درون خانواده به واسطه بحث های پیش آمده در رابطه با همین مورد نشر پیدا میکند. صد البته احتیاط و رعایت مسائل بهداشتی الزامی می باشد ولی در کنار رعایت صد در صدی این مسائل سعی داشته باشید که از لحاظ روحی و روانی خود و خانواده را آماده کنید. راه کارهای خلاقانه را درون خود پیدا کرده و آنرا به اعضا خانواده یاد دهید. یادتان باشد افراد دارای اختلال اتیسم از این قاعده مستثنی نیستند و آنها نیز باید به مراتب از لحاظ روانی تقویت شوند.

تغذیه مناسب اتیسم در مقابل کرونا ویروس

فرزندان دارای اختلال طیف اتیسم به علت آنکه واکنش های غذایی متفاوتی دارند که شاید نتوانند هر مکمل دارویی  و یا غذای مقوی را که لازمه بالا بردن سیستم ایمنی بدن است را بپذیرند. پس یکی از راه ها استفاده هر روزه از غذاهای گرم و تازه پخته شده متناسب با ذائقه فرزند اتیستیک برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا ویروس  می باشند. در این بین بهره بردن از تمامی مکمل های دارویی زیر نظر پزشک متخصص برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن کودک اتیستیک کاملا موثر می باشد.اگر چه بسیاری از انواع دارو ها و قرصها چه قرصهای فشرده و چه قرصهای کپسول حساسیت رفلاکس دارند والدین فرزند اتیسم می توانند قرص ها را درون غذا و یا آبمیوه ریخته و به فرزند خود بخورانند. به طور کلی افراد دارای اختلال طیف اتیسم باید در خوردن انواع تنقلات غلات و انواع دانه های خوراکی بسیار دقیق باشند. از خوردن غذاهای آماده کنسروی تا حد امکان برای افراد دارای اختلال طیف اتیسم باید پرهیز کرد. خوردن هر میان وعده بدون ارزش غذایی مانند چیبس، پفک ، کیکهای بسته بندی به علت آنکه کودک اتیسم با خوردن آنها حجم معده خود  را پر میکنند دیگر نمیتوانند از غذای سالم خانگی بهره ببرند تا حد امکان پرهیز کرد. آنچه کرونا ویروس را از بین می برد بدن سالم است که به دنبال آن سیستم ایمنی قوی می باشند.

اتیسم، کرونا ویروس و بهداشت شخصی

درطول روز نیازی نیست که دائم دستان کودک خود را بشوییم اگر در این روزهای کرونا ویروس به تعداد دفعات زیادی از منزل خارج نمیشویم و اعضا خانواده نیز از خانه خارج نمیشوند نیازی به استفاده دائم از الکل نمیباشد. در صورتی فعالیتهای انجام می دهیم که به واسطه آن دستان ما آلوده میشود حتما 20 ثانیه با صابون گلیسیرین آنها را بشوییم. صابون گیلیسیرین دارای خاصیت ضد آلرژی است و باعث میشود پوست کمتر تحریک شود.بالا بودن حرارت آب به حدی که قابل تحمل باشد نیز ضروری است. استحمام برای فرزند دارای اتیسم دو بار در هفته نیز کفایت میکند. هنگامی که فردی از خارج به خانه باز میگردد لباسهایش توسط سشوار یا بخاری حرارت ببیند تا کرونا ویروس از بین برود. هر چند که ویروس روی بافت های پارچه ایی دوامی ندارد اما در حال حاضر احتیاط شرط اول محافظت از کرونا ویروس است.

اتیسم، اختلال پیکا و کرونا ویروس

یکی از بزرگترین پیشگیریهای دشوار در مقابل کرونا ویروس نگهداری از کودکان اختلال پیکا (هرزه خواری بین افراد دارای اختلال طیف اتیسم) است. اتیسم طیف گسترده ایی از رفتارها را در خود دارد. که برخی از آنها برای ما جذاب و برخی از آنها مخرب و خطر آفرین می باشند. مانند اختلال پیکا که در این اختلال کودک رو به خوردن مواد غیر خوراکی می آورد مواردی از قبیل مواد شوینده، خاک، گچ، و … اختلال پیکا بدون در نظر گرفتن اینکه این مواد ممکن است باعث از بین رفتن سیستم ایمنی بدن فرد اتیسم میشود که یکی از عوامل مهم در مقابل ابتلا به کرونا ویروس است.

جمع بندی

افراد داری اختلال طیف اتیسم عدم یکپارچگی حسی دارند. در کنار شستشوی دائم و نظافت دستها با آب گرم و مواد ضد عفونی کننده برای از بین بردن کرونا ویروس برخی از افراد دارای اختلال طیف اتیسم به علت بی حسی زیاد ممکن است دستانشان را با آب داغ بیش از حد بسوزانند و پوست را برای دریافت ضعیفترین ویروسها مانند کرونا ویروس مستعد کند. پس در این موارد با توجه به شناخت والدین و رسیدگی مستدام هنگام نظافت دستها و استحمام داشته باشند.در هر صورت چه در شرایط بحران کرونا ویروس و چه در روزهای عادی باید همواره همراه فرزندانمان باشیم و در ابتدا بپذیریم که افراد اتیستیک دنیا را متفاوت تر از ما نگاه میکنند، نه همانند ما و این وظیفه ماست به عنوان والدین دنیای افراد دارای اختلال طیف اتیسم را بشناسیم

دکتر نیره سادات عبدالهی مقدم

تغذیه

اتیسمتغذیهکرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *