ایا اوتیسم در بارداری قابل تشخیص است؟
 پیشرفته شدن علم و تکنولوژی و آمار رو به افزایش روز به روز افراد دارای اختلال طیف اتیسم، یکی از بزرگترین دغدغه های مادران، اتیسم در دوران بارداری می باشد. اختلال طیف اتیسم در دوران جنینی رخ می دهد و نشانه هایش بعد از سن ۲.۵ سالگی تا ۳ سالگی یا در بسیاری از موارد معدود از ۱.۵ سالگی قابل تشخیص می باشد.
اختلال طیف اتیسم در افراد باعث می شود که فرد اتیستیک نتوانند ارتباط مناسبی با اطرافیان برقرار کنند. و از این رو مشکلاتی در تکلم، انزوا، دوری از جامعه و رفتار های تکراری را به همراه خواهد آمد. افراد دارای اختلال طیف اتیسم نمی توانند درک درستی از احساسات دیگران داشته باشند و همچنین در بیان احساسات خود دچار مشکل می شوند.
داشتن یک بارداری سالم آرزوی هر مادری است.
اصلاح رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی، استفاده از ویتامین ها و مکمل ها در پیشگیری از تولد فرزند با اختلال طیف اتیسم بسیار موثر است.

​​​​​​​

کم خونی قبل از بارداری
 اصلی ترین عوامل ابتلا به اختلال طیف اتیسم در بارداری کم خونی و فقر آهن در مادر باردار است که متاسفانه امروزه بین اکثریت مادران جوان به فراوانی دیده می شود. بعلاوه کم خونی عوارض بسیار خطرناکی غیر از ابتلا به اختلال طیف اتیسم برای جنین می تواند بدنبال داشته باشد. اما خوشبختانه با مصرف مکمل های دارای آهن می توان، از این آسیب ها در جنین جلوگیری کرد.
آهن در مادر باردار برای رشد و تکامل مغز جنین اهمیت ویژه ایی دارد.
 
 
فولیک اسید اوتیسم
 علاوه بر مصرف تمام ویتامین ها، مصرف پروتئین های گیاهی، پروتئین های کم چرب حیوانی ( گوشت سفید )، غلات، لبنیات، میوه و سبزیجات تازه نیز بهترین منبع برای جذب ویتامین ها و مکمل ها برای جنین می باشد.
یکی از عوامل مهم دیگر در کاهش خطر ابتلا به اتیسم در دوران بارداری مصرف اسید فولیک می باشد. مصرف اسید فولیک فقط در دوران بارداری نباید باشد بلکه در ماه های قبل از شروع بارداری هم باید  مصرف شود.
اسید فولیک به میزان ۷۳ درصد خطر ابتلای جنین به اتیسم را کاهش می دهد. اسید فولیک به صورت طبیعی در لوبیا چیتی، تخمه آفتاب گردان، نعناع خشک وجود دارد که منابع خوبی برای تغذیه اسید فولیک می باشند.
متاسفانه بعد از گذشت سال ها، دانشمندان نتوانستند علل قطعی را برای ابتلا به اختلال طیف اتیسم پیدا کنند اما در کنار عوامل بالا مسائل ژنتیکی و عوامل محیطی همچون موارد زیر را نیز نباید فراموش کرد :

تشخیص اوتیسم با آمنیوسنتز
اختلال در پیشرفت مغز در داخل رحم
دیابت و چاقی
استرس، اضطراب و التهاب
مصرف استامینوفن در ماه های اول بارداری
کمبود ید
افزایش جیوه در خون و احتمال بارداری فرزند دارای اختلال طیف اتیسم
​​​​​​​
با تغییر در سبک زندگی و مصرف غذا های سالم و ارگانیک می توان بارداری ایمن تری داشت. البته عوامل محیطی آلودگی هوا را نباید فراموش کرد، چرا که سکونت در مکان های پر تراکم ترافیکی، میزان سرب در هوا را بالا برده و باعث افزایش جیوه خون می شود.
بالا رفتن جیوه خون در مادران باردار منجر به انتقال این جیوه از خون مادر از طریق بند ناف به جنین می شود. جیوه سبب میشود که رشد مغز در جنین مختل شود و بروز آسیب های جدی در جنین را بدنبال خواهد داشت که یکی از این آسیب ها ابتلا به اختلال طیف اتیسم می باشد.
 
 
مصرف ید در بارداری
 ید یکی از مناسب ترین مواد غذایی برای منظم کردن فعالیت های هورمون های تیروئید در بدن می باشد.
مصرف ید در بدن به عنوان یکی از عناصر بسیار مهم در رشد مغز انسان در دوران جنینی می باشد و بهترین منبع طبیعی جذب آن نمک طعام ید دار است. حائز اهمیت است که مصرف بیش از حد ید و نمک نیز اثرات سوء خود را نیز در بر دارد.
​​​​​​​
ویتامین d3 در بارداری
 بسیاری از ویتامین ها و مکمل ها را باید ماه ها قبل از بارداری مصرف کرد، که ویتامین D یکی از آن دسته ویتامین هایی است که در این دوران باید به صورت استاندارد مصرف شود. ویتامین D به صورت طبیعی در قارچ، شیر کامل، جو دوسر، ماهی تن و تخم مرغ می توان یافت کرد.
 
 
مصرف آهن در بارداری
 کم خونی باعث کم شدن انتقال اکسیژن و مواد غذایی از مادر به جنین می شود. اما آن چیزی که مسلم است کسب آهن از راه مواد غذایی بسیار بهتر از مصرف دارو های مکمل می باشد.
آهن در بسیاری از مواد غذایی از جمله جگر، قلوه، تخم مرغ، گوشت قرمز، سبزی های تیره، جعفری، اسفناج، حبوبات، میوه های خشک شده مانند برگه های زردآلو و دانه های روغنی به وفور یافت می شود.
 
 
هرپکس تناسلی
در کنار عوامل ژنتیک و عوامل محیطی موثر بر اتیسم و بارداری میتوان به رابطه بین تبخال تناسلی در دوران بارداری آن هم از نوع ( HSV-2 ) هرپس سیمپلکس تناسلی اشاره کرد.
البته اگر مادر قبل از دوران بارداری به این ویروس ابتلا داشته باشد و درمان شده باشد جای نگرانی نیست. اما اگر حین بارداری به ویروس ( HSV-2 ) هرپس سیمپلکس تناسلی مبتلا و یا مشکوک به این عارضه باشد میزان ابتلا جنین به اختلال طیف اتیسم تا ۲ برابر بالا می رود.
اگر فرد به ( HSV-2 ) هرپس سیمپلکس مبتلا باشد، هیچگونه خطری جنین را تهدید نمی کند. در صورت مشکوک بودن حتما با پزشک مربوطه مشورت کرده تا بتوانید بارداری ایمنی را برای جنین خود فراهم کنید.
 
 ​​​​​​​