هزینه های اتیسم
با تولد هر نوزاد در یک خانواده، تغییرات بزرگی در محیط خانه ایجاد می شود. حال اگر این نوزاد نیاز های ویژه ایی نیز داشته باشد، اکثریت والدین با مشکلاتی در تصمیم گیری، ارتباط با متخصصان مختلف و تحقیقات بدون انتها برای متجه شدن شرایطی که در آن قرار گرفته اند مواجه می شوند.
در میان تمام معلولیت ها طبق آمار جهانی یکی از پر هزینه ترین نوع معلولیت، معلولیت اختلال طیف اتیسم است و متاسفانه این اختلال و هزینه های اوتیسم به طور فزاینده در حال رشد است.
اختلال طیف اتیسم به صورت بالقوه پیامد های زیادی بر سلامت و کیفیت زندگی خانوادگی دارد. چه از نظر روابط عاطفی و چه از نظر اقتصادی با تولد یک کودک دارای اختلال طیف ،هزینه های اوتیسم نیز با او متولد می شوند، که عمده این هزینه های اوتیسم از زمان تشخیص تا بدو ورود به مدرسه است.​​​​​​​

هزینه های بیماری اتیسم
 
۳ تا ۶ سالگی، بازه زمانی است که فرزند دارای اختلال طیف اتیسم قرار است آماده حضور در مدرسه شود و در این میان هزینه های اوتیسم جزء پر هزینه ترین سال های زندگی خانواده است.
در این سال ها خانواده از نظر مالی و روحی فشار بسیار زیادی را متقبل می شوند. این قضیه در سال های اولیه تشخیص اختلال طیف اتیسم بسیار چشم گیر است. چرا که کودک اتیستیک نیازمند درمان و مداخلات حرفه ایی به طور مداوم و مستمر است. در این سال ها باید یک تیم تشخیص کودک اتیستیک را همراهی کند تا برای رفتن به مدرسه و دریافت آموزش عمومی توانایی لازم را به دست آورد.​​​​​​​
​​​​​​​هزینه های اوتیسم

 
گام اول هزینه های اتیسم

هنگامی که خانواده متوجه اختلال طیف اتیسم فرزندشان می شوند برای اطمینان و تشخیص دقیق تر به چندین متخصص مراجعه می کنند. ارزیابی هایی که شامل تست های تشخیص اتیسم، مشاوره و مصاحبه های بالینی، تست های شنوایی سنجی و … می شود و هرکدام جزو هزینه های اوتیسم است که متفاوت و بسیار بالا هستند.
با توجه به اینکه اتیسم بیماری نیست و درمان نمی شود کنترل و روند درمانی این اختلال مادام العمر می باشد پس این هزینه های اوتیسم هم دائمی است.

گام دوم هزینه های درمانی اوتیسم

در کنار مراقبت های محیطی و آموزشی افراد اتیستیک باید تحت نظر پزشک عمومی و روانپزشک باشند تا درمان های دارو برای آن ها شروع و کنترل شود. همچنین بسیاری از افراد دارای اختلال طیف اتیسم در بعضی موارد به چندین بیماری ( روانی و فیزیکی ) درگیر هستند و باید مراقبت های مضاعفی را انجام دهند.
هزینه های اوتیسم در کنار دارو درمانی که جهت بهبود و پیشرفت در آموزش پذیری افراد دارای اختلال طیف اتیسم انجام می شود، درمان های بالینی مانند ABA – TEACH – COUCHING نیز باید به صورت مداوم نیز انجام شود، که هر کدام از این درمان ها بدون در نظر گرفتن اینکه آیا در روند درمانی کودک تاثیر گذار است یا خیر هزینه بالایی را بر روی خانواده محتمل می کند.

گام سوم هزینه های اختلال  اوتیسم

به طور کلی نمی توان مبلغ یا هزینه ایی ثابت را به صورت ماهیانه براب درمان و هزینه های اوتبسم هر فرد دارای اختلال طیف اتیسم اعلام نمود و به قطعیت بیان کرد که سرانه هزینه درمان اوتیسم هر فرد اتیستیک چقدر است. به این علت که هرکدام از خانواده ها با توجه به طیف بودن اتیسم نیاز های متفاوتی را نسبت به یکدیگر دارند.

رنگ درمانی در کودکان دارای اختلال طیف اتیسم
 بدون شک آموزش در افراد دارای اختلال طیف اتیسم نقش ویژه ایی را ایفا می کند. می دانیم که افراد اتیستیک بدون آموزش نمی توانند وارد جامعه، زندگی و روزمرگی خود شوند. آموزش در افراد دارای اختلال طیف اتیسم نیاز به محرک های موازی و یا پیش برنده دارد.
رنگ از مهم ترین محرک های موثر در آموزش کودکان دارای اختلال طیف اتیسم است. می دانیم هر رنگی باعث ایجاد یک واکنش در انسان می شود. حال تاثیر این رنگ ها در خلل آموزش نیز می تواند روند کنترل و درمانی را سرعت داده و یا این که از لحاظ روانی ایجاد انگیزه برای ادامه مراحل آموزشی و درمانی ایجاد کند.
رنگ ها افراد دارای اختلال طیف اتیسم را می توانند علاقه مند به آموزش و یا در آن ها حالت تدافعی در آموزش ایجاد کنند. در مرکز طیف مهر به واسطه تخصصی که سرکار خانم دکتر عبدالهی مقدم در هنر و ارتباط آن با روانشناسی بالینی دارد، توانسته است از این متد درمانی در آموزش و کنترل اختلال طیف اتیسم استفاده نماید.
 
اهداف در رنگ درمانی برای افراد دارای اختلال طیف اتیسم عبارتند از :
ایجاد آرامش
بالا بردن تمرکز و قدرت در یادگیری
از بین بردن حس دافعه کودکان در روند آموزش
پویا شدن و دنبال کردن مطالب آموزشی
کشف استعداد کودک دارای اختلال طیف اتیسم و شکوفا کردن این استعداد در جهت اشتغال
 
 
در این مرکز با رنگ درمانی نه تنها به پیشرفت در آموزش های اولیه کودک اتیستیک کمک می شود، بلکه تاثیر آن در تعاملات اجتماعی، ارتباطات ( تکلم و زبان بدن ) و الگو های رفتاری مورد بررسی قرار گرفته و در جهت پیشرفت این افراد به کار گرفته میشود.
از دیگر تاثیرات مهم این روش درمانی در افراد دارای اختلال طیف اتیسم که در این مرکز مورد توجه قرار دارد، تاثیرات روحی و روانی در کاهش استرس و کنترل هیجانات می باشد.
 ​​​​​​​

آموزش رنگ درمانی
 رنگ درمانی یا کروموتراپی و تاثیر آن در روند کنترل اختلال طیف اتیسم
استفاده از رنگ درمانی یکی از قدیمی ترین روش های درمانی محسوب می شود. این متد درمانی به پیش از میلاد مسیح در یونان و مصر باستان استفاده شده است.
اثر رنگ در ذهن، رفتار ها، تعادل فکری و جسمی قابل مشاهده و اندازه گیری می باشد. رنگ ها می توانند شادی آور و یا برعکس اندوه و افسردگی را در انسان ها بسازند.
 ​​​​​​​

کم خونی قبل از بارداری
 
اصلی ترین عوامل ابتلا به اختلال طیف اتیسم در بارداری کم خونی و فقر آهن در مادر باردار است که متاسفانه امروزه بین اکثریت مادران جوان به فراوانی دیده می شود. بعلاوه کم خونی عوارض بسیار خطرناکی غیر از ابتلا به اختلال طیف اتیسم برای جنین می تواند بدنبال داشته باشد. اما خوشبختانه با مصرف مکمل های دارای آهن می توان، از این آسیب ها در جنین جلوگیری کرد.
آهن در مادر باردار برای رشد و تکامل مغز جنین اهمیت ویژه ایی دارد.
 
 
فولیک اسید اوتیسم
 علاوه بر مصرف تمام ویتامین ها، مصرف پروتئین های گیاهی، پروتئین های کم چرب حیوانی ( گوشت سفید )، غلات، لبنیات، میوه و سبزیجات تازه نیز بهترین منبع برای جذب ویتامین ها و مکمل ها برای جنین می باشد.
یکی از عوامل مهم دیگر در کاهش خطر ابتلا به اتیسم در دوران بارداری مصرف اسید فولیک می باشد. مصرف اسید فولیک فقط در دوران بارداری نباید باشد بلکه در ماه های قبل از شروع بارداری هم باید  مصرف شود.
اسید فولیک به میزان ۷۳ درصد خطر ابتلای جنین به اتیسم را کاهش می دهد. اسید فولیک به صورت طبیعی در لوبیا چیتی، تخمه آفتاب گردان، نعناع خشک وجود دارد که منابع خوبی برای تغذیه اسید فولیک می باشند.
متاسفانه بعد از گذشت سال ها، دانشمندان نتوانستند علل قطعی را برای ابتلا به اختلال طیف اتیسم پیدا کنند اما در کنار عوامل بالا مسائل ژنتیکی و عوامل محیطی همچون موارد زیر را نیز نباید فراموش کرد :

تشخیص اوتیسم با آمنیوسنتز
اختلال در پیشرفت مغز در داخل رحم
دیابت و چاقی
استرس، اضطراب و التهاب
مصرف استامینوفن در ماه های اول بارداری
کمبود ید
افزایش جیوه در خون و احتمال بارداری فرزند دارای اختلال طیف اتیسم
با تغییر در سبک زندگی و مصرف غذا های سالم و ارگانیک می توان بارداری ایمن تری داشت. البته عوامل محیطی آلودگی هوا را نباید فراموش کرد، چرا که سکونت در مکان های پر تراکم ترافیکی، میزان سرب در هوا را بالا برده و باعث افزایش جیوه خون می شود.
بالا رفتن جیوه خون در مادران باردار منجر به انتقال این جیوه از خون مادر از طریق بند ناف به جنین می شود. جیوه سبب میشود که رشد مغز در جنین مختل شود و بروز آسیب های جدی در جنین را بدنبال خواهد داشت که یکی از این آسیب ها ابتلا به اختلال طیف اتیسم می باشد.
 
 
مصرف ید در بارداری
 ید یکی از مناسب ترین مواد غذایی برای منظم کردن فعالیت های هورمون های تیروئید در بدن می باشد.
مصرف ید در بدن به عنوان یکی از عناصر بسیار مهم در رشد مغز انسان در دوران جنینی می باشد و بهترین منبع طبیعی جذب آن نمک طعام ید دار است. حائز اهمیت است که مصرف بیش از حد ید و نمک نیز اثرات سوء خود را نیز در بر دارد.
 
 
ویتامین d3 در بارداری
 بسیاری از ویتامین ها و مکمل ها را باید ماه ها قبل از بارداری مصرف کرد، که ویتامین D یکی از آن دسته ویتامین هایی است که در این دوران باید به صورت استاندارد مصرف شود. ویتامین D به صورت طبیعی در قارچ، شیر کامل، جو دوسر، ماهی تن و تخم مرغ می توان یافت کرد.
 
 
مصرف آهن در بارداری
کم خونی باعث کم شدن انتقال اکسیژن و مواد غذایی از مادر به جنین می شود. اما آن چیزی که مسلم است کسب آهن از راه مواد غذایی بسیار بهتر از مصرف دارو های مکمل می باشد.
آهن در بسیاری از مواد غذایی از جمله جگر، قلوه، تخم مرغ، گوشت قرمز، سبزی های تیره، جعفری، اسفناج، حبوبات، میوه های خشک شده مانند برگه های زردآلو و دانه های روغنی به وفور یافت می شود.
 
 
هرپکس تناسلی
در کنار عوامل ژنتیک و عوامل محیطی موثر بر اتیسم و بارداری میتوان به رابطه بین تبخال تناسلی در دوران بارداری آن هم از نوع ( HSV-2 ) هرپس سیمپلکس تناسلی اشاره کرد.
البته اگر مادر قبل از دوران بارداری به این ویروس ابتلا داشته باشد و درمان شده باشد جای نگرانی نیست. اما اگر حین بارداری به ویروس ( HSV-2 ) هرپس سیمپلکس تناسلی مبتلا و یا مشکوک به این عارضه باشد میزان ابتلا جنین به اختلال طیف اتیسم تا ۲ برابر بالا می رود.
اگر فرد به ( HSV-2 ) هرپس سیمپلکس مبتلا باشد، هیچگونه خطری جنین را تهدید نمی کند. در صورت مشکوک بودن حتما با پزشک مربوطه مشورت کرده تا بتوانید بارداری ایمنی را برای جنین خود فراهم کنید.​​​​​​​

ایا اوتیسم در بارداری قابل تشخیص است؟
پیشرفته شدن علم و تکنولوژی و آمار رو به افزایش روز به روز افراد دارای اختلال طیف اتیسم، یکی از بزرگترین دغدغه های مادران، اتیسم در دوران بارداری می باشد.
اختلال طیف اتیسم در دوران جنینی رخ می دهد و نشانه هایش بعد از سن ۲.۵ سالگی تا ۳ سالگی یا در بسیاری از موارد معدود از ۱.۵ سالگی قابل تشخیص می باشد.اختلال طیف اتیسم در افراد باعث می شود که فرد اتیستیک نتوانند ارتباط مناسبی با اطرافیان برقرار کنند. و از این رو مشکلاتی در تکلم، انزوا، دوری از جامعه و رفتار های تکراری را به همراه خواهد آمد. افراد دارای اختلال طیف اتیسم نمی توانند درک درستی از احساسات دیگران داشته باشند و همچنین در بیان احساسات خود دچار مشکل می شوند.داشتن یک بارداری سالم آرزوی هر مادری است. اصلاح رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی، استفاده از ویتامین ها و مکمل ها در پیشگیری از تولد فرزند با اختلال طیف اتیسم بسیار موثر است.