ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام


پیشرفته شدن علم و تکنولوژی و آمار رو به افزایش روز به روز افراد دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مادران باردار، اتیسم (اوتیسم) در دوران بارداری می‌باشد. اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) در دوران جنینی رخ می‌دهد و نشانه‌هایش بعد از سن 2.5 سالگی تا 3 سالگی یا در بسیاری از موارد معدود از 1.5 قابل تشخیص است اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) در افراد باعث می‌شود که فرد اتیستیک (اوتیستیک) نتواند ارتباط مناسبی با اطرافیان برقرار کند؛ و از این رو مشکلاتی در تکلم، انزوا، دوری از جامعه و رفتارهای تکراری را به همراه می‌آورد. افراد دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) نمی‌توانند درک درستی از احساسات دیگران داشته باشد همچنین در بیان احساسات خود دچار مشکل هستند داشتن یک بارداری سالم آرزوی هر مادری است.

اصلاح رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی استفاده از ویتامین‌ها و مکمل‌ها در پیشگیری از تولد فرزند با اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) بسیار مؤثر است.

عوامل کم خونی در احتمال بارداری اتیسم (اوتیسم)

اصلی‌ترین عوامل ابتلا به اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) در بارداری کم خونی و فقر آهن در مادر باردار است که متأسفانه امروزه بین اکثریت مادران جوان به فراوانی دیده می‌شود، بعلاوه کم خونی عوارض بسیار خطرناکی غیر از ابتلا به اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) برای جنین می‌تواند داشته باشد؛ اما خوشبختانه با مصرف مکمل‌های دارای آهن می‌توان از این آسیب‌ها در جنین جلوگیری کرد. آهن در مادر باردار برای رشد و تکامل مغز جنین اهمیت ویژه ‌ای دارد.

فولیک اسید و منابع مکمل دیگر در ارتباط با اتیسم (اوتیسم)

علاوه بر مصرف تمام ویتامین‌ها، مصرف پروتئین‌های گیاهی، پروتئین کم چرب حیوانی (گوشت سفید)، غلات، لبنیات، میوه و سبزی‌ها تازه نیز بهترین منبع برای جذب ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای جنین است. امام یکی از عوامل مهم دیگر در کاهش خطر ابتلا به اتیسم (اوتیسم) در دوران بارداری مصرف فولیک اسید است. مصرف فولیک اسید فقط در دوران بارداری نباید باشد بلکه در ماه‌های قبل از شروع بارداری باید تصمیم به مصرف آن انجام شود. فولیک اسید به میزان 73 درصد خطر ابتلای جنین به اتیسم (اوتیسم) را کاهش می‌دهد. اسید فولیک به صورت طبیعی در لوبیا چیتی، تخمه آفتاب گردان، نعناع خشک وجود دارد که منابع خوبی برای تغذیه فولیک اسید است.

متأسفانه بعد از گذشت سال‌ها دانشمندان نتوانستند علل قطعی را برای ابتلا به اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) پیدا کنند اما در کنار عوامل بالا مسائل ژنتیکی و عوامل محیطی را نیز نباید فراموش کرد

  • کمبود ید
  • اختلال در پیشرفت مغز در داخل رحم
  • دیابت و چاقی
  • استرس، اضطراب و التهاب
  • مصرف استامینوفن در ماه‌های اول بارداری

افزایش جیوه در خون و احتمال بارداری فرزند دارای اختلال طیف اتیسم (اوتیسم)

با تغییر در سبک زندگی و مصرف غذاهای سالم و ارگانیک می‌توان بارداری ایمن تری داشت. البته در مورد عوامل محیطی آلودگی هوا را نباید فراموش کرد. چرا که سکونت در مکان‌های پر تراکم ترافیکی میزان سرب در هوا را بالا برده و باعث می‌شود جیوه خون افزایش یافته. بالا رفتن جیوه خون در مادران باردار منجر به انتقال این جیوه از خون مادر از طریق بند ناف به جنین شده. جیوه باعث می‌شود که رشد مغز در جنین مختل شده و باعث بروز آسیب‌های جدی در جنین شود که یکی از آن‌ها ابتلا به اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) است.

تأثیر مصرف ید و بارداری اتیسم (اوتیسم)

یکی از مناسب‌ترین مواد غذایی برای منظم کردن فعالیت‌های هورمون‌های تیروئید در بدن ید می‌باشد. مصرف ید در بدن به عنوان یکی از عناصر بسیار مهم رشد مغز انسان در دوران جنینی است؛ که بهترین منبع طبیعی آن نمک طعام ید دار است. حائز اهمیت است که مصرف بیش از حد ید و نمک نیز اثرات سوء خود را نیز در بر دارد.

ویتامین D و مصرف آن در دوران بارداری

بسیاری از ویتامین‌ها و مکمل‌ها را باید ماه‌ها قبل از بارداری مصرف کرد که ویتامین D یکی از آن دسته ویتامین‌هایی است که در این دوران باید به صورت استاندارد مصرف شود. ویتامین D به صورت طبیعی در قارچ، شیر کامل، جو دوسر، ماهی تن و تخم مرغ می‌توان یافت کرد.

مصرف آهن و کاهش ابتلا به اختلال طیف اتیسم (اوتیسم)

کم خونی باعث کم شدن انتقال اکسیژن و مواد غذایی از مادر به جنین می‌شود اما آن چیزی که مسلم است کسب آهن از راه مواد غذایی بسیار بهتر از مصرف داروهای مکمل می‌باشد. آهن در بسیاری از مواد غذایی ازجمله جگر، قلوه، تخم مرغ، گوشت قرمز، سبزی‌های تیره، جعفری، اسفناج، حبوبات، میوه‌های خشک شده مانند برگه‌های زردآلو و دانه‌های روغنی به وفور یافت می‌شود.

ویروس هرپکس سیمپلکس (HSV-2)

در کنار عوامل ژنتیک و عوامل محیطی مؤثر بر اتیسم (اوتیسم) و بارداری می‌توان به رابطه بین تبخال تناسلی در دوران بارداری آن هم از نوع (HSV-2) هرپس سیمپلکس تناسلی اشاره کرد. البته اگر مادر قبل از دوران بارداری به این ویروس ابتلا داشته باشد و درمان شده باشد جای نگرانی نیست؛ اما اگر حین بارداری به ویروس (HSV-2) هرپس سیمپلکس تناسلی مبتلا و یا مشکوک به این عارضه باشد میزان ابتلا جنین به اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) تا 2 برابر بالا می‌رود. اگر فرد به (HSV-2) هرپس سیمپلکس لب باشد هیچگونه خطری جنین را تهدید نمی‌کند. در صورت مشکوک بودن حتماً با پزشک مربوطه مشورت کرده تا بتوانید بارداری ایمنی را برای جنین خود فراهم کنید.

نویسنده: دکتر نیره سادات عبدالهی مقدم

علمی و پژوهشی

اتیسمبارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *